اپليكيشن خدماتي خدمت از ما

علل تلخي در دهان: بيماري هاي اساسي ، آسيب شناسي و شرايط

قبل از اينكه بفهميد چرا ممكن است تلخي در دهان شما ظاهر شود ، وقتي چيزي تلخ نخورديد ، بايد تأكيد كنيد كه اين طعم حداقل توسط سه ده گيرنده TAS2R درك مي شود. سيگنال آنها از طريق پروتئين G-transmembrane به تالاموس مي رسد و از آنجا به مركز حسي طعم در قشر نيمكره هاي بزرگ (در ناحيه جدار مغز) مي رسند. و علائم تلخي در دهان - طعم تلخ و احساس انزجار - مكانيسم يكساني دارند كه در مورد دلايل راه اندازي آن نمي توان گفت.

و دلايل تلخي در دهان بسيار متفاوت است:

واكنش به برخي مواد ، از جمله مسموميت با مواد غذايي كم كيفيت ، حشره كش ها ، نمك هاي فلزات سنگين.
بيماري هاي دستگاه گوارش و مجاري صفراوي (گاستريت ، بيماري ريفلاكس ، كولليتاسيس ، كوله سيستيت ، اثني عشر مزمن ، هپاتيت ، سوء هاضمه عملكردي ، سرطان لوزالمعده و غيره).
عدم تعادل فلور روده؛
helminthiases (ليابليازيس ، opisthorchiasis ، و غيره)؛
بيماري هاي غدد درون ريز (ديابت ، پركاري تيروئيد ، هايپرپاراتيروئيديسم).
مونونوكلئوز عفوني؛
كمبود اسيد فوليك (ويتامين B9) ، پيريدوكسين (ويتامين B6) ، سيانوكوبالامين (ويتامين B12)؛
نقض روي در بدن؛
استوماتيت ، كانديديازيس حفره دهان ، واكنش به مواد دندانپزشكي؛
بارداري و يائسگي در زنان؛
عوارض جانبي منفي داروها؛
استرس ، افزايش اضطراب ، افسردگي.
همانطور كه مشاهده مي كنيد در عمل باليني تلخي در دهان به عنوان علامت بيماري در انواع بيماري ها و اختلالات متابوليكي و همچنين در مواردي از تغييرات هورموني در بدن در نظر گرفته شده است.

منبع معتبر [3] ، [4] ، [5] ، [6] ، [7] ، [8] ، [9] ، [10] ، [11] ، [12]

صبح تلخي در دهان
مشكلاتي كه باعث شكايت مانند "بيدار شدن از تلخي در دهان من" مي شود ، بيشتر در بيماري هاي كبدي وجود دارد - آسيب شناسي كيسه صفرا ، كيسه صفرا ، كبد. در كيسه صفرا - مخزن اصلي توليد شده توسط صفرا كبد - آن را جمع مي كند ، به طوري كه غذا در روده كوچك هضم مي شود. هنگامي كه صفرا از مجراي صفراوي جايي كه بايد باشد - به داخل اثني عشر نمي رود ، در اين صورت مقدار اضافي آن تشكيل مي شود.

و اين مي تواند در هنگام تشكيل سنگ در كيسه صفرا يا مجاري صفراوي باشد. يك تشخيص پزشكي شناخته شده است - كولليتاسيس. در اين حالت ، تلخي در دهان با كوله سيستيت - التهاب كيسه صفرا - همچنين با از بين رفتن پيوند در كيسه صفرا همراه است. و بيماران مبتلا به كوله سيستيت مزمن مي توانند تلخي را در دهان و دماي 37 درجه سانتيگراد تركيب كنند كه اين نشانگر يك روند التهابي كند در كيسه صفرا است.

از جمله علائم ديسكينزيا مجاري صفراوي ، يعني اختلال عملكردي انقباض آنها ، همچنين به تلخي بعد از خواب اشاره شده است. اين علائم همچنين در اثر ريفلاكس معده (gastroduodenal) ايجاد مي شود ، كه در آن صفرا به دليل اختلال در عملكرد اسفنكتر بين معده و دوازدهه (پيلور) وارد حفره معده مي شود. در اين حالت ، حتي تلخي در دهان نيز هنگام شب احساس مي شود ، هنگامي كه معده در حالت افقي قرار دارد و آرام مي شود. ساير علائم رفلاكس معده در معده: تلخي در دهان و سوزش سر دل ، استفراغ صفرا ، جوش هاي حالت تهوع ، تلخي در دهان و بيرون زدگي ، و همچنين دردهايي در بالاي حفره شكمي (زير دنده ها).

تلخي در دهان بعد از خوردن غذا
اگر غذا خيلي چرب يا تند باشد ، اگر بخشي كه در يك نشستن خورده مي شود خيلي زياد باشد ، تلخي در دهان بعد از خوردن غذا نتيجه طبيعي فيزيولوژيكي از اضافه بار معده ، لوزالمعده و كل دستگاه گوارش است.

شكم و تلخي در دهان بعد از گذشت حدود يك ساعت از خوردن غذا صدمه مي زند - علامتي كه باعث ايجاد مشكوك به سندرم تحريك پذير معده مي شود ، كه به دليل خوردن غذاهايي كه هضم آنها دشوار است (هنوز همان چربي و حاد است) يا سوء هاضمه عملكردي ايجاد مي شود. شكم بعد از خوردن غذا با تلخي در دهان همراه است و كبد صدمه مي زند - نتيجه كار زياد اين عضو ، كه باعث توليد اسيدهاي صفراوي مي شود ، براي هضم غذاهاي چرب (و همچنين خنثي كردن الكل) ضروري است.

اگر از غذاي ناسالم سوءاستفاده نكنيد ، بعد از خوردن غذا ، احساس تلخي در دهان خود داريد ، پس هر متخصص گوارش ، كه بايد اين مشكل را برطرف كنيد ، قبل از هر چيز فرض مي كنيد كه يا گاستريت داريد ، يا ديسكينزي از مجاري صفراوي يا معده (معده). - مري (مري) يا ريفلاكس معده (gastroduodenal).

تلخي در دهان با گاستريت - ضايعه التهابي غشاهاي مخاطي معده - با علائم باليني مانند سنگيني در معده بعد از خوردن غذا ، ضعف محتوي معده ، تهوع ، سوزش قلب ، درد با شدت متفاوت همراه است. در بيماران مبتلا به گاستريت ، تلخي در دهان و زبان سفيد نيز اغلب مشاهده مي شود.

ريفلاكس (حركت معكوس محتويات معده يا دوازدهه) با تلخي در دهان و سوزش سر دل مشخص مي شود - به دليل بلع صفرا در مري و آنزيم هاي پانكراس.

با التهاب طولاني مدت كيسه صفرا - كوله سيستيت مزمن - اغلب در هنگام خوردن غذا تلخي در دهان مشاهده مي شود. اين بيماري خود را نشان مي دهد و علائمي مانند تلخي در دهان ، حالت تهوع و ضعف ، و همچنين درد در ناحيه زير جمجمه در سمت راست را نشان مي دهد.

به صورت سيستماتيك كه پس از مصرف غذا ايجاد مي شود ، شكم و تلخي در دهان نه تنها به دليل پرخوري ابتدايي ايجاد مي شود بلكه ممكن است نشان دهنده باريك شدن لومن مري ، اضافي معده و همچنين نقض اسفنكتر دستگاه گوارش (دريچه) باشد. بين مري و معده).

همانطور علت تلخي دهان در صبح كه نشان مي دهد عمل ، تلخي در دهان و شكم بعد از غذا در بسياري از موارد اولين سيگنالهاي فرآيندهاي التهابي در اثني عشر يا لوزالمعده است. بنابراين ، تلخي در دهان با پانكراس - اين خشكي دهان و تلخي است ، و همچنين ظهور پلاك زرد روي زبان. به متخصصان گوارش توصيه مي شود كه در مرحله اوليه آدنوكارسينوم لوزالمعده علائم بسيار مشابهي را به خاطر بسپارند.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۵:۱۶:۲۲ توسط:مصطفي موضوع: